Pacifica District Contact List

If you are interested in helping in any of these capacities, feel free to contact us or visit a District Committee Meeting, the 1st Wednesday of every month at 7:00 PM at the LDS Church on Slater & Bushard Streets in Fountain Valley. Please contact the webmaster with any updates or corrections to this listing {HERE}.

District Committee Chair
Jeff Bozanic
(714) 747-2727
District Vice Chair
Britt Dowdy
(714) 348-9877
District Secretary
Dave Barton
(714) 369-5770
Alumni Development
Erin Runyon
(714) 917-9364
District Commissioner
Elise Bragg
(714) 271-6197
Roundtable Commissioner
Dan Williams
(714) 349-2019
Scouts BSA RT Commissioner
Jim Efstradios
(714) 504-1597
Cub Scout RT Commissioner
Corey Nacke
(949) 910-4909
Asst Cub Scout RT Commissioner
Jo Golcher
(714) 269-7718
Assistant Commissioner LDS Troops
Curt Huffmire
(714) 814-0007
Assistant Commissioner LDS Packs
Scott Merrill
(714) 454-8374
OA Commissioner
Tom Thomas
(714) 514-7061
RT Records
David (Joe) Faz
(714) 840-5498
VC Fund Development
Britt Dowdy
(714) 348-9877
Friends of Scouting (FOS)
Brad Pierce
(714) 261-1669
FOS Coordinator
Karie Gillen
(714) 960-8334
Popcorn Chair
Valerie Spingola
(714) 932-3145
Popcorn Vice-Chair
Brittany Williams
(714) 605-7621
SOR Adventure Cards
Irene Dodds
(714) 841-7112
Major Gifts (Russ Paxton Legacy)
Doug Gahn
(714) 454-7719
Family Chair
Open
VC Membership
Augusto Garneros
(310) 770-8178
Youth Recruitment
Open
New Unit
Jessica Starbuck
(310) 606-0485
Special Unit
Amy Rasmussen
(714) 454-9186
Arrow of Light to Scout Transition
Kyla Prather
(714) 878-8853
Registrar
Laura Delgado
tbd
District Website
Joe Mundi
(714) 747-0548
Girls in Scouting Champion
Nicole Jobse
(714) 717-0825
VC Outdoor Programs
Colleen Metzgar
tbd
Camperall Co-Chair
Beth Domingo
(714) 235-7060
Camperall Co-Chair
Mike Domingo
(714) 365-3603
Camporee Chair
Kevin McCarthy
(310) 962-5809
Day Camp Director
Ngan Ha Ngo
(714) 854-4204
Day Camp Program
Lois Huynh
(714) 321-8778
OA Chapter Advisor
Susan Freeman
(714) 914-9055
Day of Service
Jack Lamey
(714) 965-1322
Scout O' Rama (Event)
Irene Dodds
(714) 841-7112
4th of July Parade
Bill Martin
(714) 401-9640
VC Advancement
Keri Gaydos
(714) 552-3215
Eagle Advisor
Jeff Campana
(714) 421-9809
Eagle Projects
Larry Simpkin
(714) 894-7975
Eagle Project Advisor
David Sweet
(714) 350-9031
Eagle Project Advisor
Daryl Beck
(714) 721-9142
Eagle Project Advisor
Frank Wilson
(714) 421-8861
Eagle Project Advisor
George Lang
(714) 342-5107
Eagle Project Advisor
Bill Martin
(714) 401-9640
Handicapped ESP Advisor
Debbi Campana
(714) 883-1386
Merit Badge Counselor Applications
Bill Fugard
(714) 642-6219
Supernova Mentor Applications
David Schilpp
tbd
Adult Awards
Dave Doorbar
(714) 402-0172
District Award of Merit Committee
Bob Lechich
(562) 824-3452
Religious Emblems
Dani DeGrood
(714) 653-0002
Appreciation Dinner
Allison Westrup
(714) 357-5489
STEM/Nova Coordinator
Jessica Starbuck
(310) 606-0485
Outreach Programs
Doug Gahn
(714) 454-7719
VC Leadership Development
Roger Harvey
(714) 864-0203
Cub Scouts
Julie Brashears
(714) 893-2006
Cub Scouts
Mark Smilor
(714) 488-7564
Scouts BSA
Jim Dodds
(714) 309-5143
Scouts BSA Staff
Kai Weisser
(714) 928-7930
Youth Protection
Deanna Westmyer
(714) 319-2597
Charter Representatives
Rich Jobse
(714) 717-0824
OCBSA District Executives
Unit Program
Alex Fritz
(714) 546-4990
ext 102
Membership Development
Angie Cano
(714) 546-4990
ext 101
Fund Development
Brian Morrissey
(714) 546-4990
ext 112
Deputy Scout Executive
Danny Tucker
(714) 305-6676
Council Chair, District Operations
Nate Rosenberg Jr
n/a